Wentylowanie pomieszczeń, które przynosi realne oszczędności na ogrzewaniu budynku i zapewnia bardzo wysoki komfort klimatyczny, ma też swoje mniej popularne strony, z których warto zdać sobie sprawę przed podjęciem decyzji. Sprawdź, czy o rekuperacji wiesz nawet to, co inni być może chcą przed tobą ukryć.
Rekuperacja zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jednak – w przeciwieństwie do wymurowania kominów wentylacyjnych – rekuperacji nie potrafi wykonać budowlaniec, który wznosi ściany. Montaż rekuperacji wymaga wiedzy inżynierskiej i doświadczenia. Zaprojektowany niedbale system rekuperacji (albo – co gorsza - zrobiony bez projektu) lub wykonany mało solidnie, nie spełni oczekiwań o energooszczędności i komforcie. Dlatego pierwszym punktem na drodze do efektywnego systemu rekuperacji jest rzetelna firma instalacyjna.
WYBÓR PROFESJONALNEJ FIRMY INSTALACYJNEJ - podstawa
Zainteresowany rekuperacją inwestor zawsze staje w obliczu całego mnóstwa firm instalacyjnych. Różnica poziomów usługi, jak i rozpiętość kosztów usługi montażu systemu jest ogromna. Do wyboru należy podejść racjonalnie porównując wszystkie elementy usługi. Przede wszystkim nie warto dać się zwieść niskiej cenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stoi za nią nie tylko bardzo niski poziom usługi montażu, ale także bardzo niska jakość rekuperatora i elementów instalacyjnych.
System rekuperacji wykonany niskim kosztem, z rekuperatorem nie mogącym odzyskać minimum 85% ciepła, nie będzie efektywny: nie zapewni oczekiwanych oszczędności, ani komfortu w pomieszczeniach.
Zdecydowanie warto wybrać doświadczoną firmę instalacyjną z zapleczem inżynierskim, która jest w stanie zaproponować przejrzyste warunki i umowę oraz płatności rozłożone na etapy związane z postępem prac. Zadbaj o projekt: musisz go otrzymać przed przystąpieniem instalatora do montażu sytemu. Najlepiej, jak projekt i wykonawstwo będzie w jednych rękach.
KOSZTY - co dodać, co odjąć
‘Jakiś’ system wentylacji w budynku być musi. Rekuperację robicie więc ZAMIAST tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej, który przy obecnej technologii budowlanej nie działa właściwie. Z projektu architektonicznego budynku należy więc usunąć kanały służące do wentylacji grawitacyjnej ZANIM jeszcze budowlaniec zdąży je wybudować. Czasami – w zależności od projektu – udaje się usunąć cały komin (jeden z dwóch lub trzech w zależności od tego, jaki system grzewczy posiadać będzie budynek oraz czy będzie kominek). Jeżeli w domu z rekuperacją grzałaby pompa ciepła i nie byłoby kominka, budynek nie miałby żadnego komina. Oryginalnie!
Rezygnacja z budowy komina (kominów) lub ich odchudzenie oznacza oszczędności. Jakie? To zależy od tego, w jakiej technologii zamierzaliście wybudować komin, ale średnio sięgają kilku tysięcy złotych.
W domu z rekuperacją można również część okien zrobić nieotwieralnych. To również oszczędności. W żadnych oknach nie można montować nawiewników, co oznacza również mniejsze wydatki na okna.
Zanim więc wpiszecie w Excela pozycję ‘rekuperacja’, policzcie, za co nie zapłacicie robiąc system rekuperacji.
EKSPLOATACJA
Nie dajcie sobie wmówić, że system rekuperacji nie kosztuje nic. Sam rekuperator to urządzenie elektryczne i ruch wentylatorów napędzany jest energią elektryczną. W dobrej jakości energooszczędnych rekuperatorach wentylatory potrzebują min 10 W, co oznacza około 39 groszy dziennie za zużycie energii elektrycznej.
Dodaj do tego konieczność serwisowania systemu: raz w roku. Koszty porównywalne z przeglądem pieca gazowego. Plus wymiana filtrów: raz na 3-4 miesiące. Komplet kosztuje około 50 zł.
CZY WARTO
Warto! Same oszczędności na ogrzewaniu to około 50% każdej zimy. Dodaj do tego ciągły dostęp do świeżego powietrza: w dzień i w nocy. Bez otwierania okien, bez wychładzania powietrza. Nie zapomnij o szybkim usunięciu zapachów, ograniczeniu kurzu (i wszystkich dzikich lokatorów go zamieszkujących) oraz o zaawansowanych filtracji powietrza: ochronie mikrobiologicznej i dodatkowej jonizacji powietrza.
Nie da się zbudować nowoczesnego, zdrowego i energooszczędnego domu bez rekuperacji. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej.
Więcej informacji:www.rekuperatory.pl
Warto zobaczyć: Izolacje, http://www.ventermo.pl/, www.lipinscy-projekty.pl, http://www.rekuperatory.pl/oferta/centrala-wentylacyjna, http://nowaksienkiewicz.pl/, http://www.digitalbath.pl/pl/, http://usaautosystem.pl/,
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/rekuperacja-o-tym-nikt-ci-nie-powie